Serwowanie białego wina - jak to robić profesjonalnie?

Podając wino, warto znać pewne zasady, które dotyczą właśnie odpowiedniego serwowania go wraz z konkretnymi potrawami. Serwowanie białego wina przeważnie różni się od tego, jak podajemy wino czerwone. Istotne są tu detale, na które rzadko zwracamy uwagę. Przede wszystkim, trzeba wybrać dobre kieliszki. Najlepsze kieliszki do białego wina są nieco wyższe niż kieliszki odpowiednie do wina czerwonego. Takie kieliszki są zdecydowanie bardziej smukłe i mają dłuższą nóżkę.

Dalej warto wiedzieć, jaka jest temperatura serwowania konkretnego wina. Temperatura serwowania białego wina jest uzależniona od tego, jak słodkie jest wino. Panuje to zasada, że im słodsze wino, w tym niższej temperaturze powinno być podawane. Musi być to natomiast przedział pomiędzy 7 a 18 stopniami Celsjusza. Chłodniejsze lub cieplejsze wino nie będzie posiadało po prostu już takich walorów smakowych.

Dużą gafę możemy popełnić jeśli podamy nieodpowiednie wino do danej potrawy. Przeważnie w tej kwestii doradzane są dwie zasady, do których możemy się zastosować. Pierwszą z nic jest zasada podobieństwa, a druga kontrastu. Trudno jest jednak określić listę win, które dobrze nadadzą się do jakiejś potrawy. Warto zdać się na własną inwencję i do potraw dobierać takie trunki, jakie naszym zdaniem wzbogacą smak dań. Kiedy trudno nam zapamiętać te wszystkie propozycje, dobrze jest znaleźć jakiś internetowy sklep z winem, gdzie zamieszczone są porady dotyczące właściwego podawania wina. Ponadto możemy się tam zaopatrywać w najlepsze gatunki wina.