Jak można przygotować domowe wino? Kilka niezbędnych informacji o produkcji wina w domu.

Coraz więcej osób decyduje się na przygotowanie wina w domowych warunkach. Dzięki licznym publikacjom książkowym oraz informacjom, jakie znaleźć można również w sieci wytwarzanie wina wydaje się niezbyt trudną czynnością.

Przygotowywanie wina w domu trzeba rozpocząć od zaplanowania wszystkich czynności. Trzeba oczywiście przygotować balon, korek silikonowy, rurkę fermentacyjną, sokowirówkę albo inny wyciskarkę do soku, owoce, drożdże winiarskie, cukier, wodę, naczynia (kilka garnków do gotowania wody i przechowywania soku/moszczu). Szczepionkę drożdży używa się w 2 dni od jej przygotowania. 2 dni to czas, w którym drożdże mogą się namnożyć. Dlatego trzeba ją odpowiednio wcześniej przygotować. Aby przygotować szczepionkę drożdży należy przygotować butelkę o pojemności 1 litra, 120-150 ml soku z owoców oraz drożdże. Sok należy wlać do butelki i dodać do niego 300 ml wody oraz wsypać 2 łyżeczki cukru. Następnie butelkę należy zatkać czopem z waty. Należy poddać butelkę pasteryzacji, ostudzić i dodać drożdże. Po tych czynność drożdże mają się namnażać właśnie przez 2 dni.

Kolejną czynnością jest przygotowanie nastawu oraz fermentacji. Fermentacja powinna być prowadzona w szczelnie zamkniętym balonie w temp. ok. 25 st. c. Jeśli wino ma być słodkie albo półsłodkie należy w 3 i w 6 dniu dodać 1/4 roztworu cukru i wody. Po 7-8 tygodniach wino domowe gotowe jest do zlania znad osadu. Do tej czynności potrzebny jest czysty wąż.