Białe francuskie wino, jego najważniejsze szczepy i etykieta podawania.

Trzeba przyznać, że to właśnie wina produkowane we Francji cieszą się największym uznaniem wśród koneserów tego trunku na całym świecie. A i sami Francuzi są świadomi tego, bo mocno wierzą, że wina, które produkują są owocem miłości. Regiony Francji słynące z doskonałych winiarni to Szampania, Dolina Loary, Alzacja, Burgundia, Bordeaux, Wzgórza nad Rodanem i Langwedocja. Od wielu, wielu lat wciąż żywa jest tradycja, według której każde francuskie wino zamiast nazwy winorośli na etykiecie ma nazwę regionu, z którego pochodzi.

Jeśli chodzi o białe francuskie wino to do najlepszych szczepów zalicza się powszechnie Chardonnay, Sauvignon Blanc oraz Riesling. Jeśli zaś z kolei chodzi o francuskie wina stołowe to tu wyróżnić można 5 najważniejszych odmian. Pierwszą z nich stanowi Bordeaux, kolejną - Sauterne. Jest to wino białe łagodne produkowane z winogron zbieranych na prawym brzegu rzeki Ciron. Inne odmiany to Vin de cote, Bourgogne i Beaujolais.

O ile w sklepie z winem jesteśmy, można powiedzieć, skazani na siebie i swój własny wybór wina, o tyle w restauracji można zająć się degustacją wina, a kelner podpowie nam, który gatunek najlepiej spełni nasze oczekiwania.

Jeśli chodzi o kolejność podawania to najpierw podaje się właśnie wino białe, dopiero później czerwone. Wino wytrawne ma z kolei pierwszeństwo przez winami słodkimi, a wina młode - przed winami starymi. Pierwsze podaje się wina słabsze, a dopiero później wina mocne.

Trzeba jeszcze wspomnieć, że wina francuskie podaje się w dużych kieliszkach na nóżce o średniej długości.