Młode wino i jego święto w regionie Beaujolais.

To święto obchodzi się co roku na całym świecie w trzeci czwartek listopada. Beaujolais Nouveau to święto młodego francuskiego wina, które swój początek miało w roku 1985. Jednak zwyczaj picia młodego wina w regionie Beaujolais istnieje od bardzo dawna.

Region Beaujolais to obszar o szerokości 10 km i długości 150 km w południowo-wschodniej Burgundii. Na całym tym obszarze znajdują się winnice, w których rocznie produkuje się ponad 1,2 miliona hektolitrów wina. Wina, które się tutaj produkuje pochodzą z jednego szczepu - Gamay. Jednak wszystkie wina, z całego tego regionu wyróżnia lekki, świeży owocowy aromat i jasna fiołkowa barwa. Zróżnicowany klimat regionu decyduje jednak o tym, że wina produkowane na północy są bardziej szlachetne i długo dojrzewające. Wina z części środkowej regionu są średniej jakości. Południe zaś słynie z produkcji wina taniego.

Najsłynniejsze młode wino to Beaujolais Nouveau. Jest ono gotowe do spożycia już w 6 tygodni po winobraniu. Należy je pić od razu i wyjątkowo jak na czerwone wino należy je schłodzić przed podaniem, a to dla podkreślenia jego owocowego aromatu. To młode wino podaje się zwykle do lekkich posiłków.

Święto młodego wina - Les Sarmentelles - zwane inaczej Świętem Winnej Łodygi obchodzone jest tutaj niezwykle hucznie i niemalże jak święto narodowe. Młode wino może zostać skosztowane dopiero po północy z środy na czwartek. Miasto tętni wtedy życiem i jest licznie odwiedzane nie tylko przez Francuzów, ale i przez turystów z innych krajów. To święto degustacji wina i zwiedzania winnic.