Serwowanie białego wina - jak, w czym i do jakich potraw?

Prawdziwi miłośnicy wina z pewnością zdają sobie sprawę, że aby wydobyć pełnię jego walorów nie wystarczy tylko rozlać wino do kieliszków. Istotny jest tu cały rytuał serwowania, na który składa się cały szereg czynników. Istotna jest chociażby temperatura serwowania wina. Białe wino podajemy schłodzone - optymalna temperatura to ok. 10 stopni Celsjusza. Warto zaopatrzyć się w specjalny termometr winiarski, który pomoże nam ocenić, czy wino jest już gotowe do podania. Postaraj się też o odpowiednie naczynia.

Najlepsze kieliszki do wina białego są wąskie i dość wysokie, w przeciwności do szerokich i krótkich kieliszków do czerwonego wina. Powinny mieć też cienkie szklanki i długie, cienkie nóżki. Aby degustacja wina była jeszcze przyjemniejsza, należy serwować je w towarzystwie starannie dobranych potraw. W przypadku białego wina powinny to być lekkie dania, takie jak białe mięso, chude ryby, czy sałatki. Doskonale komponują się z nim również dania wegetariańskie, sery oraz różnego rodzaju zapiekanki makaronowe. Do głównego dania podajemy wino wytrawne lub półwytrawne, do deseru - półsłodkie.

Ważna jest też kolejność podawania win. Jeśli tego samego wieczoru chcesz zaserwować wino białe i czerwone, w pierwszej kolejności zaproponuj gościom białe. Pamiętaj, że niewolno mieszać różnych gatunków wina - jeśli przygotowałeś danie z dodatkiem wina, ten sam gatunek powinieneś podać gościom do stołu. Serwowanie białego wina to sztuka, którą warto sobie przyswoić. Podając je w odpowiedni sposób, nauczymy się rozkoszować jego smakiem i aromatem, tak by wydobyć wina to, co najlepsze.