Najpopularniejsze francuskie winnice słynące z produkcji wyśmienitego wina.

Francja jest krajem, który ma bodajże najbogatszą historię związaną z produkcją wina. To tutaj jest wiele regionów słynących w całym świecie z wytwarzania najlepszych win. Francuska filozofia wina opiera się na pojęciu „terroir”, które oznacza klimat, glebę i położenie winnicy. Wszystkie te 3 czynniki mają decydować o jakości wina. Francuskie wino to rezultat receptur, które od kilku wieków są obecne w tradycji winiarskiej tego kraju.

Dolina Rodanu to pierwszy z regionów francuskich słynących z produkcji wyśmienitego wina. Region ten dzieli się na północ i południe. Na północy produkuje się wina czerwone z gron syrah, zaś na południu meridionales. Na północy wina produkuje się z jednego szczepu, południe z kolei słynie z win powstałych z wielu odmian.

Francuskie winnice znane z produkcji wina to również region Beaujolais. To jedna z najpiękniejszych krain winiarskich Francji. Nie można nie wspomnieć o Bordeaux i jego bogatej historii. Winnice rozciągają się tu po niemalże całym regionie. Najważniejsze odmiany czerwone to abernet sauvignon, merlot i cabernet francuski. Odmiany białe to sémillon, sauvignon blanc i muscadelle. Z produkcji wina słynie również Alzacja oraz Roussillon, którego najsłynniejszym winem jest la Petite Siberie. Inne słynne francuskie winnice znaleźć można w Prowansji oraz w Langwedocji, Jurze (tu dominuje biały szczep savagnin i chardonnay), w Dolinie Loary, Szampanii oraz na Korsyce.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.